tel. 71 707 28 06    
  biuro@domyczystejenergii.pl
Logo Grupa DCE  GRUPA DCE

Jak wybrać projekt domu?

Inne porady

Budowa domu, w większości wypadków, wiąże się z decyzjami na całe życie. Wybierając projekt musimy o tym pamiętać. Większość inwestorów decyduje się na swój wymarzony projekt domu, bo jest „ładny”, jednak ładny nie zawsze oznacza funkcjonalny.

 

obraz

Dom ma być dobrze zaprojektowany i dostosowany do wymogów użytkowych, a nie jedynie wizualnych. Nie budujemy bowiem domu dla sąsiadów, lecz dla siebie i najbliższych nam osób. Stąd bliskie nam jest modernistyczne hasło architekta Louisa Sullivana „form follows function” (czyli: forma podąża za funkcją) oraz oraz Le Corbusiera, który twierdził, że: „dom jest maszyną do mieszkania”.

 

Na co więc zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

 

Po pierwsze, projekt idealnego domu wybierać należy od środka, a nie od zewnątrz. Najważniejszy jest bowiem układ funkcjonalny pomieszczeń, nie zaś kolor elewacji. Rozmieszczenie, jak i wielkość pomieszczeń zmienić jest bowiem o wiele trudniej niż estetykę zewnętrzną domu. Zmiany konstrukcyjne są także znacznie droższe od farby.

 

Po drugie, obrys (kształt domu) powinien być kompaktowy i zwarty. Im bardziej regularne kształty budynku, tym lepiej. Każdy występ, uskok lub wykusz w sposób znaczący podraża bowiem koszty budowy. Zamiast projektu oferującego wykusz z trzema oknami zdecydujmy się na ten, oferujący jedno duże okno. Nieregularny kształt budynku przekłada się również na nierównomierne wykorzystanie krążącego w domu ciepła, co może zwiększyć zapotrzebowanie budynku na energię, a to wiąże się z wyższymi rachunkami na przyszłość.

 

Po trzecie, dach. Najtańszy w budowie jest dach dwuspadowy. Jest on nie tylko gwarancją taniego i szybkiego wykonania, ale i szczelności, z którą wiąże się energooszczędność budynku i niższe rachunki za ogrzewanie. Dwuspadowy dach, to także długowieczność i ponadczasowość. Jeżeli zależy nam na taniej budowie zrezygnujmy nie tylko z projektów oferujących dachy wielospadowe, ale i z lukarn i jaskółek, których realizacja wiąże się z drogimi obróbkami, (podobnie jak w przypadku dachu wielospadowego). Są drogie w budowie i stanowią dodatkowy element rozszczelniający. Zamiast nich zastosujmy o wiele tańsze okno dachowe.

 

Po czwarte, rozmiary domu dostosowane do potrzeb. Każdy metr kwadratowy budynku to wydatek ok. 3 tysięcy złotych. Wybierzmy zatem projekt oferujący jak najwięcej powierzchni mieszkalnej, a jak najmniej komunikacji i korytarzy, taki układ da nam poczucie dobrze wydanych pieniędzy bez poczucia nadmiernej ciasnoty. Projekty o powierzchni od 130 do 160 m2, są najczęściej wybieranymi i budowanymi w Polsce. Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu mniejszego, koniecznie kierujemy się zasadą mówiącą, iż na parterze mieszkamy, a na górnej kondygnacji śpimy.

 

Po piąte, Mój dom ma być piękny dla mnie i dostosowany do mojego stylu życia i moich potrzeb funkcjonalnych. Pamiętając o tym, możemy być pewni, że wybierzemy najlepszy projekt naszego przyszłego domu.

 

 

Partnerzy