tel. 71 707 28 06    
  biuro@domyczystejenergii.pl
Logo Grupa DCE  GRUPA DCE

Jak wybrać projekt domu?

Inne porady

Budowa domu, w większości wypadków, wiąże się z decyzjami na całe życie. Wybierając projekt musimy o tym pamiętać. Większość inwestorów decyduje się na swój wymarzony projekt domu, bo jest „ładny”, jednak ładny nie zawsze oznacza funkcjonalny.

 

obraz

Dom ma być dobrze zaprojektowany i dostosowany do wymogów użytkowych, a nie jedynie wizualnych. Nie budujemy bowiem domu dla sąsiadów, lecz dla siebie i najbliższych nam osób. Stąd bliskie nam jest modernistyczne hasło architekta Louisa Sullivana „form follows function” (czyli: forma podąża za funkcją) oraz oraz Le Corbusiera, który twierdził, że: „dom jest maszyną do mieszkania”.

 

Na co więc zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

 

Po pierwsze, projekt idealnego domu wybierać należy od środka, a nie od zewnątrz. Najważniejszy jest bowiem układ funkcjonalny pomieszczeń, nie zaś kolor elewacji. Rozmieszczenie, jak i wielkość pomieszczeń zmienić jest bowiem o wiele trudniej niż estetykę zewnętrzną domu. Zmiany konstrukcyjne są także znacznie droższe od farby.

 

Po drugie, obrys (kształt domu) powinien być kompaktowy i zwarty. Im bardziej regularne kształty budynku, tym lepiej. Każdy występ, uskok lub wykusz w sposób znaczący podraża bowiem koszty budowy. Zamiast projektu oferującego wykusz z trzema oknami zdecydujmy się na ten, oferujący jedno duże okno. Nieregularny kształt budynku przekłada się również na nierównomierne wykorzystanie krążącego w domu ciepła, co może zwiększyć zapotrzebowanie budynku na energię, a to wiąże się z wyższymi rachunkami na przyszłość.

 

Po trzecie, dach. Najtańszy w budowie jest dach dwuspadowy. Jest on nie tylko gwarancją taniego i szybkiego wykonania, ale i szczelności, z którą wiąże się energooszczędność budynku i niższe rachunki za ogrzewanie. Dwuspadowy dach, to także długowieczność i ponadczasowość. Jeżeli zależy nam na taniej budowie zrezygnujmy nie tylko z projektów oferujących dachy wielospadowe, ale i z lukarn i jaskółek, których realizacja wiąże się z drogimi obróbkami, (podobnie jak w przypadku dachu wielospadowego). Są drogie w budowie i stanowią dodatkowy element rozszczelniający. Zamiast nich zastosujmy o wiele tańsze okno dachowe.

 

Po czwarte, rozmiary domu dostosowane do potrzeb. Każdy metr kwadratowy budynku to wydatek ok. 3 tysięcy złotych. Wybierzmy zatem projekt oferujący jak najwięcej powierzchni mieszkalnej, a jak najmniej komunikacji i korytarzy, taki układ da nam poczucie dobrze wydanych pieniędzy bez poczucia nadmiernej ciasnoty. Projekty o powierzchni od 130 do 160 m2, są najczęściej wybieranymi i budowanymi w Polsce. Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu mniejszego, koniecznie kierujemy się zasadą mówiącą, iż na parterze mieszkamy, a na górnej kondygnacji śpimy.

 

Po piąte, Mój dom ma być piękny dla mnie i dostosowany do mojego stylu życia i moich potrzeb funkcjonalnych. Pamiętając o tym, możemy być pewni, że wybierzemy najlepszy projekt naszego przyszłego domu.

 

 

Partnerzy


Please leave this field empty.Please leave this field empty.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od DOMY CZYSTEJ ENERGII Sp. z o.o.