tel. 71 707 28 06    
  biuro@domyczystejenergii.pl
Logo Grupa DCE  GRUPA DCE

Strefowanie pomieszczeń

Inne porady

Bardzo ważnym zagadnieniem dla projektu energooszczędnego domu jednorodzinnego jest strefowanie termiczne pomieszczeń. Choć ma ono jedynie pośredni wpływ na wygląd zewnętrzny to w bardzo mocnym stopniu przekłada się na wnętrze budynku.

 

Zacznijmy od tego, że strefowanie termiczne pomieszczeń podzielić można na dwie grupy:
1. zależna od projektowanej temperatury oraz
2. zależna od sposobu użytkowania pomieszczeń.

 

Pierwsza grupa odnosi się przede wszystkim do lokalizacji łazienek w domu jednorodzinnym, w których projektowana temperatura powinna wynosić 24 stopni C. Jako najcieplejsze pomieszczenia, nie powinny one być sytuowane przy północnej elewacji budynku, która narażona jest na największe wychładzanie. Dzięki temu można ograniczyć straty ciepła przez przenikanie przez ścianę zewnętrzną.

 

Dodatkowo ciepło z łazienki w pośredni sposób dogrzewa pozostałe pomieszczenia w budynku. Przykładem takiego rozwiązania może być dom „Zielony” (il. 1), gdzie zarówno łazienka na parterze, jak i obie łazienki na piętrze są w centralnym punkcie kondygnacji.

 

 

strefowanie pomieszczeń1

Rzuty kondygnacji z projektu ZIELONY, pracownia DCE, autor: arch. D. Palmączyńska.

Drugi sposób strefowania termicznego odnosi się do sposobu wykorzystania pomieszczeń. Tyczy się to zarówno długości pobytu użytkowników, jak i przeważającego czasu w ciągu dnia, w którym dane pomieszczenie jest wykorzystywane. Pomieszczenia nieprzeznaczone na dłuży pobyt, jak pomieszczenia techniczne, wiatrołapy czy np. przechodnie garderoby (il. 2, oznaczono kolorem niebieskim) mogą występować przy północnej elewacji. W tych pomieszczeniach nie są wymagane przeszklenia, a więc mała ilość światła dziennego nie będzie przeszkodą.

 

Natomiast pomieszczenia, w których użytkownicy spędzają większość czasu (il. 2, oznaczono kolorem zielonym) powinny być lokowane możliwie przy elewacji południowej, która, daje największe możliwości wykorzystania światła słonecznego. Pozwoli to w największym stopniu wykorzystać pasywny zyski solarne.

 

Oprócz ograniczania zapotrzebowania na energię na ogrzewania, strefowanie pomieszczeń może również umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego. Można to osiągnąć przez lokowanie pomieszczeń przy elewacjach wschodnich, południowych i zachodnich w zależności od pory dnia, w której będą one najczęściej użytkowane, np. sypialnie dzieci od zachodu dają możliwość wykorzystania naturalnego światła podczas nauki w godzinach popołudniowych.

 

 

strefowanie pomieszczeń2

Rzuty kondygnacji z projektu SOLARNY, pracownia DCE, autor: arch. A. Bać.

 

Partnerzy