tel. 71 707 28 06    
  biuro@domyczystejenergii.pl
Logo Grupa DCE  GRUPA DCE

Projekty na wąską działkę

Inne porady

Domy na wąską działkę to projekty, dla których maksymalna szerokość działki nie przekracza 16m. Nowe przepisy dotyczące projektów domów na wąskie działki sprzyjają Inwestorom

Pozwalają na przybliżenie budynku do granicy działki w zamian za wprowadzenie niewielkich zmian w projekcie.

  • jeśli szerokość działki jest mniejsza niż 16m, możemy przybliżyć się do granicy działki z budynkiem z jednej strony do 1,5m (elewacją bez otworów okiennych i drzwiowych), z drugiej strony 4m (elewacja z oknami),
  • jeśli działka jest równa lub przekracza 16m, wówczas musimy już trzymać się ustawowych odległości: zachować po 4 m od granic działki (przy elewacjach z otworami okiennymi i drzwiowymi) lub 3 m odległości od granicy (w przypadku elewacji bez otworów okiennych i drzwiowych). Wówczas maksymalna szerokość elewacji frontowej wynosi: 9m (przy zachowaniu odległości 4m i 3m) lub szerokość elewacji frontowej wynosi: 10m (przy zachowaniu odległości 3m i 3m - jednak w tym przypadku dom mógłby być słabo doświetlony - wtedy jest to już indywidualna i świadoma decyzja Inwestora).
  • optymalne rozwiązanie dla działki o szerokości równej 16m to projekt domu o szerokości elewacji frontowej do 9m.

Co zrobić, gdy wymarzony dom nie mieści się na wybranej działce?
Na początek popatrzmy czy projekt domu ma ,,wystające’’ części – balkony, tarasy, pergole itp. Rezygnacja z tych elementów lub zmiana ich szerokości jest dość prosta i może zmniejszyć wymaganą szerokość działki nawet o kilka metrów.

Otwory w ścianach – to one decydują, że odległość domu od granicy działki musi wynosić 4 m.  Są jednak pomieszczenia, w których możemy z nich zrezygnować. Kotłownia, garaż czy łazienka nie będą mniej funkcjonalne, gdy nie ma w nich okna. A ściana bez okien, tzw. ślepa, pozwala zmniejszyć minimalną odległość od granicy naszej wąskiej działki do 1,5 m (3m przy działkach równych i powyżej 16m szerokości).

 

W naszych projektach przyjęte minimalne szerokości działki, dostosowane są do przepisów na działki powyżej 16m.

Przy działkach poniżej tej szerokości, wiele budynków się elegancko wpasuje, np:

 

Projekt Wąski

Szerokość budynku to tylko 11,20 m. Ściany są bez otworów, także możemy przybliżyć się do granicy działki na 1,5m.

 

Podobnie sprawa wygląda z projektem Mały i Wąski. Budynek ma zaledwie 8m szerokości. Jedna ze ścian nie ma okien, także może stanąć w odległości 1,5 m od granicy działki. (Pamiętajmy, tylko w doniesieniu do dziełek poniżej 16m szerokości.) Taki projekt może stanąć nawet na działce szerokości 16m 🙂 Likwidując okno w pomieszczeniu 1.2 i przenosząc wejście, można pokusić się na postawienie tego projektu na jeszcze węższej działce.

 

Projekt Ukryty jest idealny na wąską działkę. Pomimo okien na ścianach, idealnie wpisuje się w działkę 15,90 m szerokości. Sam budynek ma tylko 7,90 m szerokości!

 

W projekcie Południowy  wystarczy zrezygnować z garażu, by zmieścić się na działce poniżej 15m. Jeżeli przeniesiemy drzwi, możemy się pokusić o ustawienie tego domu na zaledwie 12m działce. Sam budynek (bez garażu) ma bowiem tylko 6,40 m szerokości!

 

Także projekt Zieleń i woda pozwala nam dostosować się do potrzeb wąskiej działki. Wystarczy popracować nad garażem. Na etapie adaptacji można go lekko przesunąć, zmienić usytuowanie wjazdu i mamy projekt wpisujący się w wymagania wąskiej działki. Sam budynek z oryginalnie usytuowanym garażem na 9m szerokości, wyrównując go z bryłą domu uzyskamy dom szerokości poniżej 7m.

Likwidując okna na jednej ze ścian w projekcie Czwórka zmieścimy się na działce 15m. Sam budynek ma tylko 8.80m szerokości. Co interesujące, jest to projekt z garażem dwustanowiskowym.

 

Minimalny to kolejna propozycja domu idealnie wpisującego się w wąską działkę. Ma 9,10m szerokości, a jedna ze ścian pozbawiona jest okien.

 

Podobnym projektem przewidzianym na wąską działkę jest Praktyczny. Szerokość domu to jedynie 9,10m.

 

 

Ostatnią z propozycji jest nasz najoryginalniejszy projekt Zygzak. Wystarczy pozbawić go jednej z sypialni by zmieścił się na wąskiej działce. Niestety straci on wtedy na swej oryginalności. Z boczną sypialnią projekt ma 11,70m szerokości, bez niej zaledwie 6,40m.

O czym zatem pamiętać wybierając projekt na wąską działkę?

Inwestor ma prawo, zgodnie z przepisami, maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki oraz dostosować projekt do jej potrzeb.

Partnerzy